Stanisław Trzeszczkowski malarstwo i grafika

Galeria Delfiny otwiera Nowy Rok 2014 wystawą malarstwa i grafiki pt. "Mała retrospektywa" autorstwa znakomitego artysty Stanisława Trzeszczkowskiego.

 

Zapraszamy serdecznie na wernisaż, który odbędzie się dnia 8 stycznia 2014 (środa) o godz. 18:00 w Galerii Delfiny (Warszawa ul. Smulikowskiego 10/2)

Prezentowane są prace z różnych okresów jego twórczości - od "wprawek" malarskich na papierze powstałych przed kilkudziesięcioma laty w liceum plastycznym w Supraślu, poprzez grafiki studenta warszawskiej ASP z połowy lat 70-tych XX w., aż po bliskie abstrakcji, ekspresyjne dzieła na jedwabiu. Poniżej fotorelacja z wernisażu otwierającego wystawę.

STANISŁAW TRZESZCZKOWSKI

Urodził się 9 sierpnia 1945 roku w zaścianku białostockim, we wsi Godzieby położonej kilka kilometrów od rodzimej miejscowości Trzeszczkowo.

Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem profesorów : Leona Michalskiego, Haliny Chrostowskiej i Andrzeja Rudzińskiego. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w 1972 roku.

Jest autorem licznych prac teoretycznych na tematy kulturowe i wzornictwa. Inicjował wystawy i sympozja oraz tworzył programy: „Tożsamość kulturowa we wzornictwie”, „Sztuka i Produkcja”. Wystawy dotyczące tożsamości to: „Polskie szkło współczesne”, „Polska ceramika współczesna”, „Ceramika z Bolesławca”, „Porcelana z Ćmielowa”, „Polski len”, „Polski stół”, „Polski dywan”.

Od 1997 roku Profesor nadzwyczajny Zakładu Projektowania i Promocji Instytutu Wychowania Plastycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, od 1999 do 2001 roku – dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Pedagogiki i Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W 2002 roku uzyskał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1977 do 2001 aktywnie popularyzował sztukę i wzornictwo biorąc częsty udział w audycjach radiowych i telewizyjnych oraz pisząc recenzje dla prasy. W okresie ostatnich kilkunastu lat wypromował około pięćdziesięciu prac magisterskich, artystycznych i teoretycznych oraz kilkanaście licencjatów.

Jest założycielem nieformalnej grupy artystów malujących na jedwabiu.

Od ośmiu lat jest szefem Galerii Sztuki na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Dziedziny twórczości: tkanina, malarstwo, grafika, rysunek.

Ponad 60 wystaw indywidualnych, w tym 47ekspozycje „Malarstwo na jedwabiu” .

Udział w około 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

 

 

Galeria