Józef Szajna

Serdecznie zapraszamy na wernisaż prac autorstwa Józefa Szajny, który odbędzie się dnia 02.04.2014 o godz. 19:00 (środa) w Galerii Delfiny
Na wernisażu gościnnie wystąpi: Jerzy Mazzoll "Jeden Dźwięk" - kompozycja na klarnet basowy solo.

Do zobaczenia!


Wystawa prezentuje wybrane prace Józefa Szajny od lat 50 do roku 2008:

malarstwo, gwasze i rysunki, projekty scenograficzne i wariacje teatralne, projekty kostiumów, object art, assemblage, collage, fragmenty environment wraz z dokumentacją.

Ekspozycję uzupełnia unikalna projekcja prezentująca wszystkie najważniejsze dokonania artysty - najpełniejszy zbiór fotogramów ze spektakli i wystaw oraz międzynarodowych wystąpień i spotkań.  Prace plastyczne i dokumentacja pochodzą z archiwum rodziny artysty.


Józef Szajna

Jeden z najwybitniejszych artystów świata teatru i sztuki. Malarz, scenograf, reżyser, teoretyk teatru, twórca autorskich, nowatorskich przedstawień, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.  Uczestnik walki antyfaszystowskiej, aresztowany był więźniem obozów KL Auschwitz i Buchenwald. Członek Antynazistowskiego Ruchu Oporu ZWZ AK 1939-1945. Urodzony w Rzeszowie 13 marca 1922, zmarł 24 czerwca 2008 w Warszawie.
 

Józef Szajna już od lat 50-tych, w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie łączył galerię z teatrem - awangardowe działania plastyczne, wystawy, akcje artystyczne i spektakle teatralne - w jednym miejscu. Program ten, bardzo już rozbudowany, realizował później w Warszawie, w stworzonym przez siebie w latach 70-tych, Centrum Sztuki Studio, Teatr - Galeria. Obejmował on różne formy prezentacji sztuki najnowszej oraz wymianę kulturalną z zagranicą. Galeria Studio zapoczątkowała zbiory sztuki współczesnej, w Centrum mieściło się Podyplomowe Studium Scenografii ASP, kształcące, pod kierunkiem prof. Józefa Szajny, studentów polskich i zagranicznych, działało Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Józef Szajna zasłynął jako scenograf, reżyser, inscenizator a następnie twórca autorskich spektakli. Wymienić należy choćby najbardziej znane realizacje : Księżniczka Turandot, Myszy i ludzie, Imiona władzy, Radość z odzyskanego śmietnika, Burza, Dziady, Akropolis, Sen nocy letniej, Rewizor, Antygona, Śmierć na gruszy, Puste pole, Zamek, Oni; Nowe Wyzwolenie, Łaźnia, Szkarłatny proch, Rzecz listopadowa, Faust, Replika, Witkacy, Gulgutiera, Dante, Cervantes, Majakowski, Ślady, Szczątki, Déballage. Światową sławę przyniosły artyście także liczne wystawy, happeningi i environments m.in.: Reminiscencje, Replika I, Drang nach Osten - Drang nach Westen, Sylwety i cienie.


Józef Szajna dwukrotnie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji (1970 i 1990) oraz Biennale w São Paulo (1979 i 1989). Był członkiem licznych międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych, a za swoje osiągnięcia został wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą, posiada tytuły Doctora Honoris Causa kilku uniwersytetów. Jego prace były i są wystawiane w prawie wszystkich miastach Polski oraz na wielu najważniejszych wystawach i festiwalach teatralnych na całym świecie.


więcej: www.jozefszajna.eu

Qadrans Qltury: http://www.tvp.pl/warszawa/kultura/qadrans-qltury/wideo/07042014/14699198 Reportaż z wernisażu: http://www.tvp.pl/warszawa/kultura/qadrans-qltury/wideo/07042014/14699198

Galeria