Elektroniczne Impresje Wilkonia

Z przyjemnością zapraszamy na wystawę Józefa Wilkonia pt. „Elektroniczne Impresje Wilkonia”, która czynna będzie w dniach: 7 grudnia 2016 – 5 stycznia 2017 w Galerii Delfiny oraz w Internecie (online) na stronie: www.limitededition.pl

ELEKTRONICZNE IMPRESJE WILKONIA
Józef Wilkoń od nieomalże sześćdziesięciu lat uprawia z wielkim powodzeniem sztuki wizualne. Malarz, rzeźbiarz, scenograf, ilustrator swoim talentem i pracowitością uplasował się w gronie najwybitniejszych polskich twórców. W latach 50. ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych, robiąc dyplom w pracowni Adama Marczyńskiego. Równocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując w ten sposób gruntowne przygotowanie teoretyczne do działań w obszarze sztuki.

Prace Józefa Wikonia zobaczyć można m.in. w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. W dorobku artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 70 indywidualnych, w tym: Galeria in der Biberstrasse (Wiedeń, 1964), MAG Gallery (Zurych, 1980), Centrum Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration w Troisdorfie (Berlin, 2000), Museum of Illustration (Toyama, Oshima 2001), Narodowa Galeria sztuki Zachęta (Warszawa,2006/2007).

Wśród wielu nagród szczególne miejsce zajmuje Deutsche Jugendbuchpreiss (1966), czy japońska Owl Prize (1984), którą przyznaje dziecięco-dorosłe jury. Artysta otrzymał również wiele nagród na międzynarodowych spotkaniach m.in. Nagroda Honorowa w konkursie na ilustrację do Don Kichota w Buenos Aires (1965), złoty medal oraz Nagroda HonoroAwa na BIB w Bratysławie (1969, 1973), Premio Grafico w Bolonii (1974, 1991), Andersen Premio w Genewie (1998)., Francjia, Vezelay (2016).

Artysta chętnie eksperymentuje. Ostatnio nie ustając w poszukiwania nowych środków wyrazu, zaczął tworzyć cyfrowe obrazy, które ilustrują także Jego własne teksty. Nie poprzestając na ilustracjach książkowych stworzył cykl elektronicznych abstrakcji, które zachwycają formą
i kolorem niosąc w warstwie znaczeniowej emocje i przemyślenia autora.